Kredyt gotówkowy

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to najprostszy, najszybszy i jednocześnie najchętniej wybierany przez klientów sposób na sfinansowanie konkretnego celu. Mogą nim być zarówno bieżące potrzeby, jak i chęć dofinansowania dalekosiężnych planów. Ze względu na sposób spłaty, kredyty gotówkowe dzielimy na dwie podstawowe grupy:

kredyty ratalne

kredyty w formie limitu

Do tej drugiej grupy zaliczamy wszystkie karty kredytowe oraz kredyty odnawialne, zwane też debetami w rachunku. Jednak wśród Polaków niesłabnącą popularnością cieszą się raczej kredyty z pierwszej grupy. Ale czy słusznie? Wiele zależy od celu, na jaki pożyczamy pieniądze od banku oraz od zasad, na jakich chcielibyśmy je potem oddawać.

Kredyt gotówkowy – najpopularniejsze rodzaje

Nie ulega wątpliwości, że jednymi z najpopularniejszych form kredytu gotówkowego są dziś kredyty z ratą kapitałowo-odsetkową i te w formie limitu. Na czym polega różnica między nimi? W przypadku kredytu z ratą kapitałowo-odsetkową, w umowie mamy zapisane jaką ratę będziemy spłacać przez określony czas. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o kredyt gotówkowy w formie limitów. Bank udostępnia wówczas środki o określonej wysokości (np. 10.000,00 PLN) i z tytułu korzystania przez kredytobiorcę z tych pieniędzy pobiera jedynie odsetki.

Zarówno pierwsza jak i druga forma kredytów gotówkowych ma swoich zwolenników. Decydując się na popularne „ratalki”, wiemy ile zapłacimy i kiedy kończy się kredyt. W przypadku kredytów odnawialnych i kart kredytowych płacimy natomiast jedynie odsetki i ewentualne koszty odnowienia, dzięki czemu pojedyncza rata jest znacząco niższa. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że w takiej sytuacji dług wobec banku w rzeczywistości albo wcale się nie zmniejsza (w przypadku odnowienia), albo będzie trzeba go zwrócić jednorazowo po z góry ustalonym okresie. Dla kredytów odnawialnych i kart kredytowych wynosi on 12 miesięcy.

Najważniejsze parametry kredytów gotówkowych

W przypadku analizowanych kredytów różnic jest dość dużo, ale mają one oczywiście pewne wspólne mianowniki.

Podstawowym parametrem każdego kredytu, czy to gotówkowego, czy zaciągniętego w formie limitu, jest oprocentowanie w skali roku – wiadomo, im jest ono niższe, tym kredyt jest tańszy, ponieważ musimy zapłacić niższe odsetki za korzystanie z pieniędzy banków.

Kolejnym parametrem pojawiającym się w nomenklaturze kredytowej, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest prowizja za uruchomienie. Postępowanie w tym przypadku jest analogiczne – niższa prowizja = niższe koszty kredytu = oferta korzystniejsza z punktu widzenia kredytobiorcy.

Inną cechą wspólną, która jest ważna z punktu widzenia kredytu to konieczność zawarcia ubezpieczenia od ryzyka (np. śmierć, poważna choroba, utrata pracy etc.). Ubezpieczenia to dość obszerny i ciekawy temat, tak czy inaczej często stanowią znaczny koszt w kredycie i warto zastanowić się, czy warto z nich skorzystać, czy ewentualnie ubezpieczyć się np. w ramach ubezpieczenia grupowego u pracodawcy i nie korzystać z oferty banku.

Na jak długo i na jaką kwotę można zaciągnąć kredyt gotówkowy?

W zależności od banku, maksymalny okres kredytowania waha się zwykle między 96, a 144 miesiącami. Istnieją oczywiście kredyty ratalne, która można zaciągnąć na krótszy okres i wówczas wynosi on minimum 3 miesiące.

Jak już wspomniałem, decydując się na kartę kredytową, zobowiązujemy się posiadać ją przez rok, podczas gdy limit w rachunku (debet w koncie) możemy uzyskać na maksymalnie 12 miesięcy. Limity poszczególnych kredytów gotówkowych różnią się od siebie i zależą w dużej mierze od aktualnej oferty banku. Niekiedy kredytobiorca może jednak otrzymać na swoje konto nawet do 250.000,00 PLN.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt gotówkowy?

Najważniejsze z punktu widzenia banku jest posiadanie stałego dochodu o określonej wysokości, pochodzącego z legalnego źródła. Sposobem na jego potwierdzenie może być na przykład przedstawienie umowy o pracę/dzieło, umowy zlecenia lub dokumentów świadczących o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Kolejny warunek to brak negatywnych wpisów w rozmaitych bazach typu: BIK, BIG, KRD.

Ubiegając się o kredyt gotówkowy, należy przedstawić bankowi lub innej instytucji, która go udziela, kilka istotnych dla niej dokumentów. W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę najczęściej znajdują się wśród nich zaświadczenie o zarobkach i wyciąg z rachunku bankowego albo dokument z ZUS informujący o wysokości składek odprowadzanych na ubezpieczenia.

Długość procedury przyznawania kredytu gotówkowego waha się od nawet kilkudziesięciu minut do kilku dni od chwili wysłania do banku wniosku. W tym czasie analizowane są dokumenty i szacowane jest ryzyko kredytowe. Decydując się na wzięcie kredytu gotówkowego, warto przy okazji pamiętać, że w tym przypadku nie ma opłat za jego wcześniejszą spłatę. Oznacza to, że w każdym momencie, jeśli tylko otrzymamy przypływ gotówki, możemy zamknąć kredyt i nie ponosić żadnych dodatkowych kosztów.

Dlaczego, biorąc kredyt gotówkowy, warto skorzystać z bezpłatnego doradztwa?

Przede wszystkim, jako Ekspert Kredytowy zadbam o to, aby cały proces ubiegania się o kredyt był dla Ciebie jasny i rozumiały. Nie tylko wypełnię z Tobą niezbędne dokumenty, ale również pomogę Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytową.

Podczas spotkania sprawdzę też, w jakiej wysokości kredyt możesz otrzymać.

Dzięki wnikliwej analizie Twojej historii kredytowej będziesz miał pewność, że bank nie odrzuci Twojego wniosku o kredyt gotówkowy na przykład z powodu zbyt niskich dochodów lub negatywnych wpisów uniemożliwiających zaciągnięcia zobowiązania kredytowego.

Przygotuję dla Ciebie dokumenty, które będziesz musiał wysłać do kadr (m.in. zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości osiąganego dochodu) lub do Twojej księgowej.