Co to jest leasing?

Leasing to forma finansowania zakupu środka trwałego (chociaż nie tylko) polegająca na przekazaniu leasingobiorcy przedmiotu leasingu przez leasingodawcę, na określony w umowie okres czasu w zamian za ustaloną kwotę raty. Leasing jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań dla przedsiębiorców, którzy planują zakup środka trwałego, ponieważ płynie z niego szereg korzyści podatkowych, takich jak możliwość zakwalifikowania wpłaty własnej na poczet kosztów uzyskania przychodów co pomniejsza podatek dochodowy. Kolejną zaletą jest fakt, że leasing może trwać dłużej niż okres amortyzacji środka trwałego, przez co dłużej będziemy cieszyć się z niższych kwot odprowadzanych do Urzędów Skarbowych.

Jakie są rodzaje leasingu?

Wyróżniamy kilka rodzajów leasingu (operacyjny, finansowy, zwrotny, nieruchomości, konsumencki itd.), jednakże do najpopularniejszych z nich należą:

leasing operacyjny - mieści się w definicji leasingu z powyższego akapitu. Leasing operacyjny cechuje fakt, że przedsiębiorca może zakwalifikować 100% raty jako koszt uzyskania przychodu, tak samo jak kosztem księgowym jest wpłata własna oraz wykup przedmiotu leasingu po okresie obowiązywania umowy,

leasing finansowy - jest on bardziej zbliżony do pożyczki (kosztem jest tylko część odsetkowa raty), a najważniejszą różnicą między leasingiem operacyjnym i finansowym jest fakt, że w przypadku tego drugiego nabywany środek trwały od razu zostaje zaliczony do majątku przedsiębiorcy i przez to podlega amortyzacji zgodnie z tabelami Klasyfikacji Środków Trwałych (tzw. KŚT),

leasing zwrotny - przypomina on w swojej konstrukcji pożyczkę zabezpieczoną środkiem trwałym – przedsiębiorca „oddaje” część swojego majątku firmie leasingowej, za co dostaje zastrzyk gotówki i zobowiązuje się płacić raty, zaś sprzęt formalnie dalej pozostaje w jego użytkowaniu.


Na jakich warunkach mogę wziąć leasing dla mojej firmy?

Jeśli znaleźliśmy już rodzaj leasingu, który będzie korzystny z podatkowego punktu widzenia, wtedy należy zastanowić się nad okresem finansowania. Najkrótszą możliwą opcją jest 24 miesiące, podczas gdy maksymalny czas na który możemy podpisać umowę do zwykle 60 miesięcy (chociaż są firmy leasingowe, które proponują leasing środka trwałego na okres 72 lub nawet 84 miesiące). Jeśli chodzi o kwotę to praktycznie nie ma górnego limitu (może to być nawet kilka milionów złotych w przypadku leasing linii produkcyjnej). W przypadku najpopularniejszego leasingu operacyjnego bardzo istotne są jeszcze 2 podstawowe parametry – wkład własny, oraz wykup. Wkład własny może kształtować się w widełkach od 0-45%, podczas gdy wykup może stanowić najczęściej od 1-30%.

Co należy zrobić, aby otrzymać leasing?

Leasing jest jedna z najbardziej uproszczonych form finansowania zewnętrznego dla firm, nawet tych działających stosunkowo niedługo. Istnieje wiele firm, które do wnioskowania o leasing środka trwałego potrzebują jedynie faktury pro-forma, danych leasingobiorcy oraz wniosku o leasing. Oczywiście w tym przypadku leasing ma wiele cech wspólnych z kredytami – im mniejsze wymogi dokumentacyjne, tym większa szansa na to, że leasing będzie droższy. Standardowo firmy leasingowe proszą swoich potencjalnych klientów o dostarczenie dokumentów finansowych (PIT, CIT) oraz zaświadczeń o braku zaległości w płatnościach na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego. Sporo firm leasingowych sprawdza swoich klientów w bazach Biura Informacji Kredytowej, aczkolwiek przedsiębiorcy, którzy nie chcą pochwalić się informacją na temat regulowania swoich zobowiązań mogą skorzystać z ofert firm, sprawdzających jedynie bazy Biura Informacji Gospodarczej oraz Bankowy Rejestr prowadzony przez Związek Banków Polskich.

Dlaczego warto skorzystać z porad eksperta w przypadku leasingu?

Mimo, że leasing jest dość prosty w pozyskaniu, to ilość parametrów służących do porównania ofert może przyprawić o zawrót głowy. Sam wybór rodzaju leasingu wymaga nie lada wiedzy i zrozumienia specyfiki branży w której działa klient. Poza tym firmy leasingowe prześcigają się w oferowaniu możliwie najniższej sumy opłat leasingowych, pomijając fakt, że do zawarcia umowy potrzebne będą dodatkowe produkty ubezpieczeniowe takie jak np. GAP (ubezpieczenie zapobiegające wartości przedmiotu leasingu), które w zależności od leasingodawcy może znacznie podwyższyć koszt tego finansowania. Również nie wszystkie firmy dają wolną rękę a propos ubezpieczeń majątkowych, które potrafią być sporo droższe niż kupione bezpośrednio w Towarzystwie Ubezpieczeniowym, co sprawia, że porównanie nie jest takie łatwe.

Jak krok po kroku uzyskać leasing z pomocą eksperta?

Znajdź przedmiot leasingu

Umów się na spotkanie

Negocjuj cenę przedmiotu leasingu (często jest możliwość uzyskać dodatkowy upust w przypadku zakupu nowego środka trwałego) i poproś o fakturę pro forma

Wybierz najkorzystniejszy rodzaj leasingu

Porównanie ofert i wybór 2-3 najkorzystniejszych w zależności od wyników finansowych

Złożenie wniosku do firm leasingowych oferujących najkorzystniejsze warunki

Uzyskanie decyzji pozytywnej

Wspólne omówienie warunków leasingu i drobiazgowe sprawdzenie Taryfy Opłat i Prowizji

Skierowanie do pracownika firmy leasingowej, który podpisze umowę oraz załatwi dalsze formalności np. te związane z rejestracją.

Na co możesz liczyć z mojej strony przy leasingu?

Sprawdzę w jakiej wysokości kredyt potencjalnie możesz otrzymać i czy istnieją jakiekolwiek przesłanki, aby Bank odrzucił Twój wniosek o uzyskanie leasingu, ponieważ nie będzie mógł zaakceptować Twojego dochodu.

Przygotuję dla Ciebie dokumenty, które będziesz musiał wysłać do kadr (zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości osiąganego dochodu) lub do Twojej księgowej (listę niezbędnych dokumentów, wymaganych przez procedury bankowe).

Przeanalizuję Twoją historię kredytową, aby dowiedzieć się czy nie posiadasz negatywnych wpisów uniemożliwiających zaciągnięcia zobowiązania kredytowego

Sprawdzę dla Ciebie oferty we wszystkich największych bankach udzielających leasingu. Wspólnie ustalimy jakiej kwoty potrzebujesz porównamy i omówimy oferty różnych Banków, a na koniec wybierzemy 2-3 najkorzystniejsze propozycje i złożymy wnioski kredytowe.