Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to odpowiedź na zapotrzebowanie klientów banków, którzy mają już zaciągniętych kilka zobowiązań finansowych i szukają sposobu na obniżenie kosztów oraz uproszczenie całej procedury spłaty.

Kiedy warto rozważyć zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego? Jakie są jego rodzaje i co należy zrobić, aby mieć realną szansę na jego otrzymanie?

Kredyt konsolidacyjny – co to takiego?

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie finansowe, które może zostać przeznaczone na spłatę innych pożyczek i kredytów. Najczęściej jest on wybierany w sytuacji, gdy klient ma do uregulowania raty kredytów gotówkowych, spłatę kart kredytowych i kredytów odnawialnych. Główną cechą kredytu konsolidacyjnego jest fakt, że jego wzięcie pozwala na znaczne zmniejszenie sumy spłacanych rat kredytowych, poprzez przeniesienie ich do jednego banku i połączenie we wspólną ratę. Dzieje się tak, ponieważ są one przenoszone do jednego banku lub instytucji i łączone we wspólną ratę. Opisywany schemat przebiega następująco:

bank udziela nam finansowania na całkowite uregulowanie konsolidowanych zobowiązań;

wypłaca je na wskazane konto służące do całkowitej spłaty;

a my możemy w ten sposób utrzymać finanse pod kontrolą.

Na jak długo można zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

W większości banków kredyt konsolidacyjny dostępny jest dla kredytobiorców w maksymalnej kwocie 200.000,00 PLN. Jednocześnie całkowity okres, na jaki można zaciągnąć to zobowiązanie, wynosi 120 miesięcy.

W jaki sposób wyliczyć wysokość kredytu konsolidacyjnego?

Obliczanie wysokości raty kredytu skonsolidowanego jest wyjątkowo łatwe i zamyka się w zaledwie kilku krokach.

Na początku należy wytypować wszystkie kredyty, które mają podlegać konsolidacji.

Następnie policzyć dokładny kapitał pozostały do spłaty w przypadku kredytów gotówkowych, wysokość limitów wszystkich kredytów odnawialnych oraz kart kredytowych.

Na ostatnim etapie trzeba złożyć wniosek do banku o ten rodzaj finansowania i zdecydować, czy potrzebne są nam dodatkowe środki na dowolny cel.

Korzyści wynikające z wzięcia kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny bez wątpienia niesie ze sobą wiele korzyści dla zaciągającej go osoby. Do głównych zalet należą:

mniejsze miesięczne raty kredytowe;

możliwość skorzystania z niższego niż w przypadku pozostałych rodzajów kredytu oprocentowania;

zwiększenie zdolności kredytowej w wielu bankach;

możliwość odzyskania proporcjonalnej części prowizji z poszczególnych kredytów skonsolidowanych w jeden;

brak ryzyka utraty płynności finansowej;

szansa na uporządkowanie finansów, wynikająca z faktu, że całość dotychczasowych zobowiązań spłaca się teraz w jednym banku lub instytucji. Klient otrzymuje zatem informację o konieczności spłaty tylko z jednego źródła.

W jaki sposób uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Cała procedura nie jest nadmiernie skomplikowana.

Przede wszystkim należy dokładnie wyliczyć aktualny stan swojego zadłużenia. W niektórych bankach kredytobiorca najpierw składa wniosek, a dopiero potem pracownik ściąga raport kredytowy z bazy BIK i ręcznie może wytypować zobowiązania przeznaczone do spłaty.

Następnie konieczne jest udokumentowanie pochodzących z legalnego źródła zarobków o odpowiedniej wysokości. Dokumentem potwierdzającym mogą stać się np.: zaświadczenia z zakładu pracy (dla umowy o pracę, umów cywilnoprawnych) lub dokumenty finansowe (np. ostatnia deklaracja PIT złożona w Urzędzie Skarbowym).

Poza tym, w przypadku kredytu konsolidacyjnego bank każdorazowo ocenia wniosek klienta w oparciu o swoje wewnętrzne mechanizmy. Oznacza to, że nawet jeśli Twój dochód jest wystarczający i stać Cię na spłatę kredytu konsolidacyjnego, to gdy obsługa konsolidowanych zobowiązań nie była terminowa i zdarzały Ci się przerwy w regulowaniu rat - decyzja banku może być odmowna.

Dlaczego biorąc kredyt konsolidacyjny, warto skorzystać z porad eksperta?

Sprawdzę, jakie reguły panują w banku oferującym Ci najlepszą propozycję i upewnię się, że spełniasz wszystkie wymagania, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny.

Przygotuję dla Ciebie dokumenty, które następnie wspólnie wyślemy do banków.

Przeanalizuję Twoją historię kredytową, aby dowiedzieć się, czy nie posiadasz negatywnych wpisów uniemożliwiających zaciągnięcia zobowiązania kredytowego, a także wyliczę Twoją zdolność kredytową.

Sprawdzę dla Ciebie oferty we wszystkich największych bankach udzielających kredytów konsolidacyjnych. Wspólnie ustalimy, jakiej kwoty potrzebujesz, porównamy i omówimy propozycje różnych banków, a na koniec wybierzemy najkorzystniejsze propozycje i złożymy wnioski kredytowe.

FAQ - Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o kredycie konsolidacyjnym

Kredyt konsolidacyjny gdzie najłatwiej dostać?

Każdy bank posiada swoje wewnętrzne procedury przyznawania kredytu konsolidacyjnego, więc wszystko zależy od określonej sytuacji. Przed rozpoczęciem poszukiwań należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację, ponieważ niektóre banki konsolidują tylko 4 zobowiązania, podczas gdy inne w całość mogą połączyć jedynie 8 kredytów. Jeszcze inne banki konsolidują kredyty do kwoty 150.000,00 PLN, dlatego najlepiej jest spotkać się z doradcą kredytowym, który przeanalizuje sytuację i zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązania.

Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?

Wszystko zależy od wewnętrznych regulacji banku, w którym składamy wniosek o kredyt. Część instytucji nie pozwala na konsolidowanie kredyt konsolidacyjnego, podczas gdy inne banki podchodzą do tematu bardziej liberalnie i dają klientom taką możliwość.

Czy można połączyć kredyt gotówkowy z hipotecznym?

Banki dopuszczają taką możliwość, niemniej jednak dużo łatwiej jest połączyć kredyt hipoteczny z kredytem gotówkowym nie uwalniając zabezpieczenia w formie hipoteki na nieruchomości. Niemniej jednak technicznie jest taka możliwość.

Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna?

Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli nie radzisz sobie ze spłatą zobowiązań finansowych to konsolidacja będzie strzałem w dziesiątkę. Tak samo będzie jeśli oprocentowania kredytu konsolidacyjnego jest niższe niż to oferowane w kredycie konsolidowanym. Należy również pamiętać, że zgodnie z zaleceniami Rzecznika Finansowego banki mają obowiązek zwrócić prowizję w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. Jeśli więc prowizja w Twoim kredycie wynosiła 20-30%, to przenosząc go do innego banku kredytem z prowizją 0% możesz zyskać naprawdę dużo.

Ile można mieć kredytów konsolidacyjnych?

Teoretycznie nie ma żadnych limitów na ilość posiadanych kredytów konsolidacyjnych. Są banki które konsolidują kredyty konsolidacyjne, więc technicznie rzecz ujmując możesz konsolidować się w nieskończoność 🙂

Ile trwa konsolidacja kredytów?

Proces uzyskania kredytu konsolidacyjnego zależy ściśle od banku i wewnętrznych procedur. Część instytucji będzie potrzebowała umów kredytowych, podczas gdy niektóre banki sfinansują zamknięcie zobowiązania opierając się jedynie na raporcie pobranym z Biura Informacji Kredytowej i oświadczeniu klienta na temat rachunku technicznego do spłaty. Zasadniczo im więcej bank wymaga, tym dłużej trwa analiza.