Prowadzenie firmy to naprawdę ciężki kawałek chleba. Wielu osobom wydaje się, że nie ma nic prostszego niż bycie przedsiębiorcom – wystarczy mieć dobry pomysł na biznes i konsekwentnie starać się realizować wyznaczone cele, aby osiągnąć sukces. Niestety spora część niedoszłych przedsiębiorców napotyka na problem, który jest bolączką zarówno dla nowicjuszy, jaki i dla tych co na biznesie zjedli zęby. Mowa tu o kapitale, bez którego trudno zacząć jakiekolwiek przedsięwzięcie, jak również trudno utrzymać się na rynku.
Wielu przedsiębiorców prowadzących działalność handlową potrzebuje kapitału jak powietrza. Zakup towaru i wysokie stany magazynowe są gwarancją, że klienci kupią towar od ręki i nie pójdą do konkurencji. Niestety domeną wielu branż jest to, że trendy zakupowe ulegają zmianie, więc, aby móc utrzymać się na rynku i cały czas być konkurencyjnym, trzeba cały czas poszerzać asortyment. Tylko skąd wziąć na to środki? Można oczywiście inwestować wypracowany zysk, lecz niestety nie zawsze jest ku temu dobry czas. Szczególnie w obliczu wzrostu ogólnego poziomu cen towarów i usług który to powoli dochodzi do wartości dwucyfrowych. W tych niepewnych czasach na pewno pomocny może okazać się kredyt w rachunku bieżącym dla firm.
Kredyt w rachunku bieżącym co to jest?
Kredyt w rachunku bieżącym jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań dostępnych w bankach dla przedsiębiorców. Jego konstrukcja jest bardzo prosta i zrozumiała dla większości kredytobiorców; w dużym skrócie produkt ten zakłada, że bank udostępnia kredytobiorcy określoną umową kwotę pieniędzy na krótki okres czasu (najczęściej 12 miesięcy, aczkolwiek niektóre banki wydłużają ten okres do 36). Kredytobiorca w zamian zobowiązuje się do spłaty odsetek od każdej wykorzystanej złotówki wg stopy oprocentowania zawartej w umowie kredytowej.
Kredyt w rachunku bieżącym dla firmy jest rodzajem kredytu rewolwingowego (innym rodzajem jest karta kredytowa). Główną cechą jest to, że po wykorzystaniu części lub całości z przyznanego limitu i spłacie kredyt ten ponownie zostaje udostępniony do wykorzystania. Przykładowo, posiadając kredyt obrotowy w rachunku bieżącym na kwotę 250.000,00 PLN musimy wykorzystać kwotę 200.000,00 PLN na zakup towaru. Następnie sprzedajemy ten towar z zyskiem i otrzymane środki wpłacamy na konto powiązane z kredytem i przestajemy płacić odsetki od wykorzystanego kapitału. Jednakże spłata wykorzystanej kwoty nie zamyka nam zobowiązania, a środki możemy ponownie wykorzystać na bieżące potrzeby firmy.
Kredyt w rachunku bieżącym – ile kosztuje?
Kredyt obrotowy w koncie to z pewnością produkt dla tych o znacznym przepływie kapitału na koncie firmowym, ponieważ każdy wpływ środków od kontrahentów zmniejsza zadłużenie, co prowadzi do naliczania odsetek w mniejszej wysokości. Korzystając z tego rozwiązania należy być jednak świadomym opłat i prowizji, które najczęściej stosowane są przez banki. Pierwszym z kosztów, które należy wymienić jest
prowizja bankowa – w zależności od instytucji może ona wynosić od 0 do nawet 10%, co przy kwotach oscylujących w okolicach 0,5 mln zł może stanowić naprawdę spory wydatek.
Warto podkreślić, że jeszcze do niedawna starając się o kredyt w rachunku bieżącym dla firmy część banków stosowała prowizję za samo rozpatrzenie wniosku, niezależnie od tego czy decyzja banku była pozytywna czy nie. Często nie była ona wysoka (aczkolwiek zdarzały się sytuacje, że wynosiła nawet 1% wnioskowanej kwoty kredytu), jednakże odstraszała wielu klientów, przez co zaniechano stosowania kosztu powstałego w wyniku złożenia podpisu na wniosku kredytowym.
Kolejnym, najważniejszym kosztem w przypadku kredytu obrotowego w rachunku bieżącym jest oprocentowanie. Tutaj większość banków oblicza je jako sumę wskaźnika WIBOR oraz marży banku, a warunki jakie można uzyskać to od 3,5 do nawet 9% marży. Część banków oprocentowanie ustala indywidualnie – w zależności od grupy ryzyka klienta. Inne premiują swoich stałych klientów udzielając „rabatów” na oprocentowanie
kredytu dla firmy.
Prowizją która najbardziej oburza wielu przedsiębiorców jest tzw. „prowizja za gotowość”. Jest to opłata naliczana na wszystkich tych, którym bank udostępnił środki, a którzy to nie korzystają z kredytu, bądź robią to w znacznie mniejszym zakresie niż przyznany limit. Tutaj również opłata zależy od banku kredytującego – zwykle jest ona niższa niż oprocentowanie środków i w wielu instytucjach nie przekracza 3%, aczkolwiek część banków nie nalicza prowizji za gotowość posiadaczom kredytu obrotowego w rachunku.
Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym – jak się go księguje?
Prowizje wspomniane w powyższym akapicie to oczywiście tylko kilka opłat związanych z posiadaniem kredytu w rachunku bieżącym dla firm. Przedsiębiorcy muszą płacić dodatkowo za odnowienie się kredytu (często między 2 a 4% liczone od posiadanego limitu), za podwyższenie lub obniżenie limitu, oraz za przedwczesne zamknięcie finansowania w formie limitu. Na szczęście wszelkie koszty wynikające z posiadania i obsługi kredytu w rachunku bieżącym można zaksięgować w kosztach uzyskania przychodu.
Przywilej ten jest przeznaczony dla tych przedsiębiorców rozliczających się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych (Książka Przychodów i Rozchodów) oraz prowadzących pełną księgowość – te osoby księgują wszelkie operacje bankowe i koszty finansowe w odpowiednich rubrykach swoich ewidencji księgowych, dzięki czemu podatek dochodowy (oraz koszt składki zdrowotnej ZUS) zostaje pomniejszony. Co istotne, osoby rozliczające się przy pomocy karty podatkowej bądź ryczałtu ewidencjonowanego niestety nie mogą skorzystać z tej możliwości (inaczej zwaną tarczą podatkową) ze względu na specyfikę swojego rodzaju opodatkowania; nie ewidencjonuje się tego typu kosztów, przez co nie ma możliwości na obniżenie podatku.
Dla tych którzy mogą zaksięgować odsetki i prowizje w kosztach oraz tych którzy nie osiągają z tego tytułu żadnych korzyści, a chcieliby obniżyć zysk banku mogą rozważyć zaciągnięcie
kredytu w rachunku bieżącym zabezpieczonego hipoteką. Produkt ten charakteryzuje się przede wszystkim znacznie niższą ceną – tutaj marża na poziomie 2-3% jest na porządku dziennym i raczej rzadko zdarzają się oferty przekraczające 5%. Kolejną zaletą kredytu w rachunku bieżącym są kwoty. O ile bank bez zabezpieczenia rzeczowego w większości przypadków pożyczy maksymalnie pół miliona złotych, to posiadając zabezpieczenie rzeczowe limit kredytu wyznaczany jest wartością nieruchomości, więc dużo łatwiej będzie uzyskać od kilku do kilkunastu milionów na bieżące potrzeby i rozwój swojej firmy.